Czym charakteryzują się podesty robocze?
Podesty robocze umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach. Nie tylko zwiększają efektywność pracy, ale także mają istotny wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Pozwalają na szybki i bezpieczny transport pracowników oraz niezbędnych urządzeń i narzędzi. Ponadto umożliwiają wykonywanie prac związanymi przykładowo z renowacją elewacji i fasad budynków. Największe podesty robocze są w stanie udźwignąć nawet 4000 kg.
Jakie powinny być bezpieczne podesty robocze?
Zastosowanie podestów roboczych podczas prac na wysokości sprawia, że muszą się one charakteryzować bezpieczeństwem i dostosowaniem do obecnych norm prawnych. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy podesty robocze zmienią swoje położenie lub gdy duże obciążenie będzie stwarzało zagrożenie dla pracujących na nich osób. Podesty muszą ponadto być na tyle wysokie i szerokie, by zmieścili się na nich nie tylko pracownicy, ale również niezbędne urządzenia, materiały i narzędzia. Niezwykle ważnym elementem każdego podestu roboczego jest podłoga. Musi być idealnie równa, pozioma i trwale przytwierdzona do innych części podestu roboczego.
Podesty robocze a efektywność i bezpieczeństwo pracy
Równie ważny jest materiał, z którego powinny być wykonane bezpieczne podesty robocze. Musi on być odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Powierzchnia musi być cynkowana ogniowo i malowana proszkowo. Zarówno schody, jak i podesty robocze powinny posiadać balustrady lub inne elementy zabezpieczające. Ich zadaniem ma być zapobiegnięcie sytuacji, w której pracownik może za bardzo się wychylić i spaść z wysokości.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju platformy i podesty robocze. Różnią się one rozmiarem oraz ciężarem, jaki mogą udźwignąć. Sprawia to, że bez problemu można dobrać odpowiedni podest do zakresu prowadzonych prac.