Jak działają obrotniki spawalnicze?
Krótsza, bezpieczniejsza, wygodniejsza oraz dokładniejsza praca - to cztery główne zalety stosowania obrotników w realizacji zadań przez spawaczy. Powinny znajdować się w każdym dobrze wyposażonym stanowisku spawalniczym. Dowiedz się, czym są te urządzenia i w jaki sposób działają.
Co to jest obrotnik spawalniczy?
Obrotnik spawalniczy jest narzędziem, które wspiera proste oraz częściowo zautomatyzowane prace spawalnicze. Spotyka się też nazwy „pozycjoner” lub „manipulator”, ale wszystkie trzy dotyczą jednego urządzenia. Obrotniki stosuje się, aby spawacz mógł wykonać swoją pracę w optymalnej dla niego pozycji. Poza tym urządzenie zapewnia większe bezpieczeństwo oraz precyzję spawania. Użycie obrotnika nie wymaga manewrowania elementami spawanymi. Znacznie też skraca czas poświęcony na realizację zadania. Umożliwia także zachowanie znacznej powtarzalności i dokładności procesów.
Możliwości obrotnika doceniają zwłaszcza spawacze pracujący przy większych obiektach oraz przy elementach walcowych, jak np. rury czy zbiorniki, ponieważ ruch obrotowy ułatwia kładzenie długich spawów. Cennym ułatwieniem jest również dostosowanie pozycji elementu do charakterystyki wykonywanego połączenia, która wynika z projektu.
Sposób działania obrotnika spawalniczego
W trakcie pracy z użyciem obrotnika spawacz cały czas pozostaje w bezpiecznej odległości. Urządzenie wyposażono w tarczę, którą można pochylać pod wybranym kątem (zwykle od 0 do 90 stopni). Oprócz tego obrotnik ma także rowki montażowe, w które montowane są szczęki i uchwyty. Bardzo wygodnym elementem urządzenia jest pedał sterowniczy. Dzięki temu spawacz może sterować maszyną bez przerywania pracy.
Obrotniki spawalnicze stosowane są także do cięcia, szlifowania i montażu. Ich użycie jest niezwykle ważne w procesie organizacji produkcji oraz wsparciu najbardziej wymagających procesów spawalniczych. To także urządzenia, których stosowanie w manipulowaniu konstrukcją spawaną wyraźnie poprawia komfort, jakość i wydajność pracy spawaczy.