Jakie standardy muszą spełniać schody przemysłowe?
Schody znajdujące się w halach produkcyjnych czy magazynowych muszą zapewniać wysokie bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Ich prawidłowa budowa i montaż są odpowiedzialne za komfort ich użytkowania. Jakie standardy muszą spełniać schody przemysłowe?
Warunki techniczne schodów przemysłowych
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w Dz. U. Nr 75., poz. 690 z późn. zm. w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania jasno zakłada, że dostęp do pomieszczeń usytuowanych na różnych poziomach musi zostać zapewniony przez schody stałe.
Nakłada to na pracodawcę obowiązek wstawienia schodów przemysłowych, które będą stabilne, nieruchome i o dokładnie obliczonej wytrzymałości konstrukcji. Dodatkowo muszą one spełniać wymagania dotyczące ich wymiarów – schody stałe mieszczące się wewnątrz budynku powinny mieć minimalną szerokość 1,2 m użytkową biegu, minimalną szerokość 1,5 m użytkową spocznika i maksymalną wysokość stopni do 0,175 m.
Konstrukcje stalowe podlegają zwiększeniu, zależnie od liczby osób zatrudnionych na danym poziomie przedsiębiorstwa i możliwego całkowitego obciążenia konstrukcji. Mają także odgórnie ustaloną liczbę stopni w jednym biegu schodów na 17 i muszą być wykonane w prawidłowym dla użytkowania kącie ustawienia.
Schody przemysłowe wymagają również zaopatrzenia w balustrady, których stabilność powinna zapewniać wsparcie osobom ich używającym. Muszą się one znajdować od strony przestrzeni otwartych, by zabezpieczać użytkowników przed niechcianym upadkiem z wysokości.
Wytrzymałość schodów przemysłowych
Oprócz wspomnianego już możliwego obciążenia, montując schody przemysłowe należy zwrócić także uwagę na miejsce, w którym będą się znajdowały i dostosować je do indywidualnego projektu. Na przykład, hale przemysłowe, w których odbywają się różne prace niosące za sobą ryzyko pożaru, powinny być wyposażone w schody ogniotrwałe.
Niezależnie od miejsca przeznaczenia schodów przemysłowych, powinny one zostać wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zapewni to im długą żywotność, spełniając swoją funkcję przez lata. Dobre materiały konstrukcyjne uchronią schody także przed uszkodzeniami mechanicznymi czy korozją nawet przy wysokim stopniu eksploatacji.