Najważniejsze parametry techniczne żurawi warsztatowych
Żurawie warsztatowe to powszechnie wykorzystywane urządzenia transportu bliskiego, znajdujące zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. Stosowane są zarówno jako elementy wyposażenia pojedynczego stanowiska pracy, jak i główne urządzenie dźwignicowe do podnoszenia i transportu bliskiego ładunków. Wszystkie parametry konstrukcyjne żurawi warsztatowych powinny być dobierane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i specyfiki realizowanych prac, możliwości oraz infrastruktury zakładu. Te kwestie mają bezpośrednie przełożenie na funkcjonalność, przydatność i wydajność pracy urządzenia.
Parametry techniczne wysięgnika
Wysięgnik to podstawowy element konstrukcyjny żurawi. Stanowi poziome ramię, na którym mocowany jest ręczny lub elektryczny wciągnik na wózku jezdnym. Odpowiada za wszystkie operacje związane z podnoszeniem. Cały proces sterowania może być realizowany ręcznie lub elektrycznie — w zależności od tego, czy urządzenie jest wyposażone w napęd ręczny, czy elektryczny.
Podczas doboru odpowiedniego żurawia, należy więc zwrócić uwagę na obszar objęty pracą wysięgnika. W tym przypadku najważniejsze są takie parametry jak:
- wysokość zamocowania wysięgnika z wciągnikiem (wpływa na wysokość podnoszenia),
- długość wysięgnika (wpływa na promień obszaru pracy żurawia),
- sposób mocowania wysięgnika (wpływa na zakres obrotu).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze żurawia warsztatowego?
Wybierając żurawia warsztatowego, należy przede wszystkim dobrać adekwatnie do swoich potrzeb maksymalny moment obciążający, który jest iloczynem największego możliwego do osiągnięcia ciężaru i poziomej odległości od miejsca podparcia wysięgnika. Trzeba również uwzględnić zakres obszaru, jaki będzie objęty pracą danego urządzenia, co można określić, wyznaczając wysokość żurawia oraz długość wysięgnika. Warto też wziąć pod uwagę wymiary podstawy.
Warto również zastanowić się nad wszelkimi możliwymi rozmiarami, jakie zapewniają różne warianty żurawi warsztatowych, jak np. wysięgnik ręczny lub elektryczny, specjalne uchwyty transportowe i trawersy (ułatwiają transport ładunków).