Projektowanie żurawi. Etapy postępowania
Żurawie stacjonarne to urządzenia dźwigniowe, które są nieodzownym elementem wspomagającym wszelką pracę w branży transportowej i budowlanej. Wykorzystuje się je do transportu materiałów o dużym ciężarze, przy pracach załadunkowych i rozładunkowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli gotowych żurawi, istnieje jednak możliwość zamówienia żurawia wykonanego na indywidualne zlecenie.
Etapy realizacji zamówienia
Nasza firma od lat zajmuje się realizacją zleceń wykonania żurawi zgodnie z potrzebami klienta. W pierwszej kolejności niezbędny jest wywiad, aby pozyskać wszelkie informacje, które umożliwią wykonanie zlecenia zgodnie z panującymi przepisami prawnymi oraz oczekiwania mi inwestora. Jako pierwszy powstaje projekt wykonywany przez inżynierów. Po zaakceptowaniu projektu i dokonaniu wyceny przychodzi moment na produkcję i montaż w miejscu docelowym. Korzystamy tylko ze sprawdzonych materiałów i podzespołów, ponieważ bezpieczeństwo pracy przy żurawiu oraz długowieczność tego urządzenia to dla nas podstawowa dewiza. Na każdym etapie pracy pozostajemy w ścisłym kontakcie ze zleceniodawcą.
Proces produkcji żurawia
Już na etapie projektu ustalane są z klientem elementy konstrukcyjne żurawia, które następnie są kolejno realizowane. Uwzględniane są parametry takie jak: przeznaczenie żurawia i miejsce jego użytkowania, te dwa parametry mają znaczący wpływ na długość belki jezdnej ramienia żurawia i promień jego obrotu. Te elementy z kolei mają niebagatelny wpływ na miejsce usadowienia urządzenia, a zatem na jego wagę, mobilność i ilość elementów konstrukcyjnych. Od tych elementów będzie zależało to, czy dany żuraw będzie musiał być transportowany w częściach czy w całości do nowego miejsca, gdzie nasz inwestor będzie wykonywał kolejne zlecenie. Żurawie stacjonarne mogą być mocowane do maszyny, słupa, pojazdu, fundamentu, na którym staną lub na specjalnych wspornikach. Istnieje także możliwość wykonania przyściennych modeli żurawia, działających na podobnych zasadach co żuraw stacjonarny.
Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia żurawi w elementy takie jak wciągniki linowe lub łańcuchowe z napędem ręcznym lub elektrycznym. Możliwe jest też wykonanie urządzenia bez dodatkowego wyposażenia. Bierzemy także pod uwagę obowiązujące przepisy, które regulują proces projektowania żurawi, np. norma dotyczącą dźwigów 95/16/WE (Lifts) oraz dyrektywa 2006/42/WE (MD) (do 29.12.2009 r.: 98/37/WE) dotycząca maszyn.